نویسنده : ش. خان سفید ; ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۳۸٧/۳/٢۳

آخ  عجب واژه پر سرو صدا و شلوغی است این قلب"عشق" قلباینقدر دور و برش راگرد و غبار گرفته  که به سختی می شه تشخیص داد واقعا چی در مرکز این هیاهو قرار داره .

تعریف های مختلفی از عشق کردن ،به قولی هر کسی از ظن خود شد یار عشق.من شخصا تعریف خاصی از این واژه ندارم چون خیلی حسی است فقط می شه با حذف کردن احساساتی به غیر از عشق ،که تشخیص آنها دست کم از عشق ساده تر است،فهمید که واقعا عاشقیم یا نه.به نظر من خطرناک ترین و مخفی ترینِ این حسهای متفرقه خودخواهی است که با لباس عشق خود نمایی می کنه.و آن زمانی است که معشوق را (در معنای عام آن) فقط برای خودت و رضایتمندی خودت می خواهی نه اینکه واقعا دوستش داشته باشی.

خیال باطلمن به شخصه,عشق را به ۴ دسته تقسیم می کنم :عشق به خدا را در جایگاه اول می گذارم چون تنها عشقی است که در آن بی توقع دوست داشته می شی,فارق از نگرانی از دست دادن معشوق .و علی رغم هر نوع بد رفتاری باز هم محبوبی.

بغلدر مرتبه بعد عشق والدین به فرزندان(مخصوصا از نوع مادرانش) قرار می گیره.در این نوع عشق هم ,مادر فرزند  را علی رغم هر بدی که بهش بکنه دوست خواهد داشت .البته در این نوع عشق درجه ای از توقع وجود داره.مادر در مقابل محبت های پی در پی خودش از فرزند احترام و توجه را طلب می کنه.

قلبو اما نوع سوم که خیلی هم جذاب و خوش چهرست عشق بین زن و مرد است.این عشق خیلی زیباست اما در عین حال پر از تشویش و نگرانی است .همیشه باید برای حفظ آن و معشوق تلاش کنی.در عین حال جوهر آن بر اساس توقع است .هر کدوم  در مقابل حس و توجهی که صرف دیگری  می کنن ,توقع دارن که به شکلی برگشت این توجهات را ببینن و اگر این انتظار در بلند مدت براورده نشه ،خوب دیگه از عشق هم خبری نیست.به همین سادگی .برخی تا آنجا پیش میرن که برای توصیف این پدیده از چنین جمله ای استفاده می کنن :وصال قربانگاه عشق است .از نظر آنها چنین عشقی بسیار کوتاه است.

هیپنوتیزمآخرین دسته در گروه عشق ،عشق ورزیدن به مفاهیم و اشیاء است.در این دسته عشق به وطن ،عشق به خونه ،ماشین ،پول ،قدرت و خلاصه هر آنچه که بشه تصورش را کرد ،قرار می گیره.به نظرم این دسته لایق عشق ورزیدن نیست اما می شه آنها را دوست داشت چون در هر حال گاهی بسیار لازم و مفید هستن.

اگر به نظر شما می شه انواع دیگری برای عشق در نظر گرفت یا تغیراتی در انواع بالا داد خوشحال می شم بهم بگین.

ممنون 

                  
کلمات کلیدی :عشق